Залишити заявку
Головна » Статті » Цікаво дізнатися » Генетичний аналіз розповів нащадками яких племен є великобританці
  1. Головна
  2. Статті
  3. Цікаво дізнатися
  4. Генетичний аналіз розповів нащадками яких племен є великобританці

Генетичний аналіз розповів нащадками яких племен є великобританці

Великобританія – острівна держава на північному заході Європи. Незважаючи на своє відокремлене положення, вона все ж знаходиться не так далеко від континентальної Європи, тому відчувала кілька етапів переселення народів з материка на протязі своєї історії. За допомогою фахівців вдалося підтвердити, що сучасний британський етнос поєднав в собі все різноманіття європейських генів, а також виявити найближчих континентальних родичів сучасних британців.

 

Для повноти картини необхідно торкнутися історії заселення Британських островів. Близько 800-700 рр до н.е. сюди з Європи прибули кельти. До цього часу на території островів вже проживали місцеві племена, які були асимільовані прибулим населенням. За своїм походженням кельти були групою індоєвропейського племен: спочатку з низин Рейну, а пізніше до них приєдналися племена з басейну Рони. За ними пізніше закріпилася назва бритти, а за островами «Британія».

З початку нашої ери Британія перебувала під владою Римської Імперії, яка зберігалася до V століття. Після відходу римлян на острови почали прибувати англосакси, які мали істотний вплив на формування британського етносу. Корінні бритти були частково винищені, але в більшості своїй відтіснені на схід і північ островів. Згодом англосакси стали головними правителями цих земель (крім територій Уельсу і Шотландії).

На острови також здійснювали набіги вікінги, а у свій час, на початку XI століття, Англією навіть володіли датські королі. Протягом Середніх століть Англія пройшла через безліч громадянських воєн і битв з іншими європейськими народами. І на сьогоднішній день британський етнос є відображенням її багатовікової історії.

Але як же виглядає генетична картина населення Великобританії. Чи узгоджується вона з історією заселення та освоєння цих місць? Як показали результати генетичного аналізу, проведеного фахівцями з Оксфордського університету, багато в чому узгоджується.

Але ось версія про генетичну однорідності кельтських популяцій Великобританії як найбільш древніх, що не зазнали впливу саксонської міграції, не підтвердилася. Як з’ясувалося, кельтська частина Великобританії (Шотландія, Північна Ірландія, Уельс і Корнуолл) генетично виявилася навіть більш різноманітна, ніж решта території.

Реконструйована зовнішність середньовічних воїнів з шотландського склепу

 

Аналіз показав, що деякі європейські групи, наприклад із західної Німеччини, фламандської частини Бельгії, північно-західній Франції, південній Франції та Іспанії, внесли помітний вклад у походження практично всіх британських генетичних груп. А ось, наприклад, норвежці мали істотний вплив тільки на формування генофонду в графстві Оркні і на Оркнейських островах, де спостерігається найвища генетична різноманітність у всій Великобританії. У популяціях Оркнейських островів 25% генофонду віднесено до предків норвезького походження, це сліди вторгнення на острови вікінгів, яке відбулося в IX столітті. Генетичні дані вказують і на те, що норвезькі вікінги не витіснили корінну популяцію, а змішалися з нею. А ось чітких генетичних слідів датських вікінгів, які в той же час контролювали значну частину Англії, знайти не вдалося.

Але все ж, найпомітніший слід у формуванні британського генофонду залишило завоювання англосаксами в V столітті. Генетичний внесок англосаксонської міграції значний в південно-східній, центральній і південній Англії, хоча він ніде не перевищує 50%, а в більшості випадків становить від 10 до 40%. Це говорить про те, що англосакси в повному обсязі винищували або витісняли місцеве населення бриттів (кельтів), а здебільшого змішувалися з ним.

Таким чином, виявилося, що Великобританія дуже тісно пов’язана в генетичному плані зі своїми континентальними сусідами і острівне положення не сприяло формуванню унікального генофонду жителів британських островів.

Схожі статті:
Читати далі