Залишити заявку
Головна » Статті » Цікаво дізнатися » 17 дивацтв у будинках і квартирах у всьому світі, у яких є несподіване пояснення
  1. Головна
  2. Статті
  3. Цікаво дізнатися
  4. 17 дивацтв у будинках і квартирах у всьому світі, у яких є несподіване пояснення

17 дивацтв у будинках і квартирах у всьому світі, у яких є несподіване пояснення

Іноді політ фантазії будівельників важко пояснити за допомогою логіки. Так у будинках з’являються крихітні двері, в які пролізе хіба що миша. Або криві вікна, в яких, на перший погляд, й зовсім немає сенсу. Проте за кожним дивним архітектурним і побутовим рішенням стоїть холодний розрахунок, а усі дивні штуки насправді виявляються корисними.

Ми склали колекцію архітектурних особливостей зі всього світу. Перед вами 17 прикладів того, як будівельники викручуються із складних ситуацій.

1. Мікрохвильова “піч” початку XX століття, Європа

Радіатори опалювання подвійного призначення були популярні в Європі початку ХХ століття. У таких батареях можна було гріти їжу або сушити взуття. Зараз ці “ящики” майже не зустрічаються, тому що працювали вони тільки при паровому опаленні. Сучасні будинки опалюються за допомогою гарячої води, і така конструкція дуже енергозатратна.

2. “Хрущовський холодильник”, СРСР

Зате будинки споруджені у 60-х роках, які ми звикли називати хрущовками, можуть похвалитися сезонним холодильником. Товсті стіни будинків дозволили архітекторам спроектувати спеціальну нішу: в холодну пору року тут можна було зберігати продукти, які швидко псувалися або домашні консерви.

3. Маленькі двері, Флоренція (Італія)

На фасадах багатьох будинків італійської Флоренції можна побачити крихітні двері. Це buche da vino (“винні отвори”, іт.), і ведуть вони до найбільш значимого місця у будинку італійця XVI століття – до винного льоху. Через ці отвори кожен міг торгувати домашнім вином. Жителі міста могли купити хмільний напій буквально на кожному розі – коштував він набагато дешевше, ніж у корчмах.

4. Замуровані вікна, Великобританія

Замуровані вікна в старовинних будівлях Великобританії – приклад того, як безглузді закони впливають на культуру. У XVII столітті англійці та шотландці платили податок за кількість вікон у будинку. В ті часи дозволити собі вікно, та ще й із склом, могли тільки дуже багаті люди. Це щось подібне до нинішніх яхт і приватних літаків у мільйонерів. А все тому, що робити скло було жахливо дорого і важко.

Усіх багатіїв просто змусили платити за світло. Не хочеш віддавати свої кровні – закладай вікна цеглиною. Втім, бідним теж дісталося від цього закону: прості люди поколіннями жили в непроглядній пітьмі.

5. Птах фенікс, Стокгольм (Швеція)

В історичному центрі Стокгольма над дверима деяких будівель висить символ з птахом фенікс. Такий медальйон в XVIII столітті коштував дуже дорого. Будинки в старому місті будували настільки близько один до одного, що пожежі знищували цілі квартали. Пожежні команди в першу чергу гасили будинки із знаком фенікса на фасаді. А будинки бідних людей рятували вже за залишковим принципом.

Медальйон з птахом фенікс – своєрідний страховий поліс. І ось вам факт про постійність шведів: організація страхування від пожежі (та сама, яка продавала феніксів), діє й досі.

6. Замкова щілина у винному льосі, Кохем (Німеччина)

В середні віки вино було напоєм номер один: ним знезаражували питну воду, лікували хвороби і навіть використовували для профілактики бубонної чуми (правда, безуспішно). Знать, ченці та звичайні люди вживали вино у величезних кількостях.

Ковалі замку Кохем придумали геніальний лайфхак для тих, хто “перестарався” з лікуванням. На фото вище ви бачите замок винного льоху. Навколо замкової щілини зроблені спеціальні бордюри, щоб захмелілі люди могли без зусиль потрапили ключем в отвір.

7. Каналізаційний люк, Вісбаден (Німеччина)

Кришка цього люка у Вісбадені нагадує космічний корабель “Тисячолітній сокіл” із “Зоряних воєн”. Насправді це вхід у підземелля Зальцбах-каналу. Спочатку споруда служила в якості каналізації, а тепер тут проводять екскурсії.

8. Двері в салун, захід США
Фішка будь-якого шанованого салуну на Дикому Заході – двері, які тримаються на петлях і вільно відкриваються в обидві сторони. На перший погляд, абсолютно непрактична конструкція. Проте у такого встановлення дверей є цілком пряме призначення.

Перше, і найочевидніше: вентиляція. Друге, пуританське: погляд благочестивих жителів містечок був захищений від розпусти всередині салуна. Зате завсідники здалека бачили світло і знали, що заклад відкритий. І, нарешті, третє, рекламне: форма дверей bat wing (“крило кажана”, англ.) робила салун упізнаваним навіть без вивіски.

9. Сміттєпровід, країни колишнього СРСР
Як перетворити чудову ідею на комунальний жах? Все просто: треба створити сміттєпровід. Облаштування миттєвої утилізації сміття вперше спроектували для будинку у Владивостоці в далекому 1938 році. Спочатку приймач сміттєпроводу робили усередині квартири, а надалі, з санітарних міркувань, перенесли на сходову клітку. Хоча й це не допомогло. Сьогодні жителі багатоквартирних будинків просять керуючі організації заварити сміттєпроводи через антисанітарію.

10. Відсутність підвіконь, Чорногорія і Болгарія

У Болгарії і Чорногорії не заведено робити підвіконня всередині кімнати. У своєму блозі одна дівчина, яка переїхала у Болгарію, каже, що у більшості будинків вікна абсолютно “лисі”. А в чорногорській мові взагалі немає слова для позначення підвіконня. Стіни у болгарських і чорногорських будинках тонкі (клімат дозволяє), тому для підвіконня місця не залишається.

11. Вікно між ванною і кухнею, СРСР

Вікно між ванною і кухнею – дизайнерський винахід хрущовок. Питання про те, навіщо воно взагалі потрібне, мучить вже декілька поколінь жителів таких будинків. По-перше, це вікно зорово розширює простір (стандартна ванна кімната в панельному будинку складає приблизно 4 м). По-друге, це вікно – додаткове джерело світла. У нових будинках це архітектурне рішення вже не використовується.

12. Шнурок-вимикач, Великобританія

У ванних кімнатах старих англійських будинків досі встановлені шнурові вимикачі. Зроблено це заради безпеки жителів. Вологість і електрика – вкрай небезпечне поєднання. Тому стандартні вимикачі всередині кімнати не робили: побоювалися удару струмом. Можна було б винести перемикач за межі кімнати, але британці підійшли до вирішення завдання з витонченістю, і тепер шнуровий вимикач – візитна картка англійських будинків.

13. Молочні двері, США і Великобританія
Сьогодні купити молоко для нас не проблема: в магазинах є десятки видів молочних продуктів. А до середини ХХ століття доставкою цього напою займалися молочники. У стінах деяких будинків досі збереглися крихітні дверці. Молочник відкривав такі дверці й залишав пляшку з молоком прямо між стінами.

14. Вікно відьми, Вермонт (США)

Криві вікна – особливість старих будинків штату Вермонт (США). Чому вони “відьмині”? Старовинне повір’я каже: відьми на мітлах із незрозумілих причин не можуть влетіти в похиле вікно.

Існує й більше реалістична версія. На мансарді складно розмістити вікно звичайного розміру: поміститься тільки кватирка. Ось і доводилося викручуватися – повертати вікна на 45 градусів. А робилося це для кращого освітлення і вентиляції горища.

15. Сіті навколо будівлі, Шеньчжень (Китай)

Foxconn – завод в китайському місті Шеньчжень, яке робить більшу частину електроніки для Apple. З 2010 року навколо виробничих будівель з’явилися сіті на рівні приблизно 2-го поверху. Історія появи цієї конструкції сумна.

Компанія Apple платить велику компенсацію людям, які постраждали на виробництві, а в разі загибелі на роботі суми компенсацій стають 6-значними. Працівники Foxconn почали здійснювати масові самогубства сподіваючись на те, що їх родичі стануть багатими. Для запобігання самогубств й були придумані мережі.

16. Двори-колодязі, Санкт-Петербург (Росія)

Двори-колодязі – символ Північної столиці. Але хто придумав будувати будинки таким чином? За однією із легенд, колись сам Петро I наказав зводити будівлі в голландському стилі, щоб з усіх боків будова виглядала святково.

За іншою версією, у всьому винні ґрунтові води. Осушувати ґрунт під будову досить дорого, і кожен метр землі використовувався для забудови. Зіграла роль і вартість житла: в Північну столицю приїздили люди з усієї країни, і кожному треба було десь жити. Так з’явилися багатоповерхові двори-колодязі.

17. Американський унітаз

Зливна система в американських унітазах може злякати європейця. Через те, що чаша заповнена водою, складається враження, ніби унітаз засмітився. Насправді це, звичайно, не так. Високий рівень води уберігає стінки сантехніки від забруднень, і в більшості будинків в Америці навіть йоршиками ніхто не користується. А ще у деяких унітазів в США взагалі немає бачків.

А вам коли-небудь доводилося зустрічати побутові дивацтва, які насправді виявлялися корисними?

Схожі статті:
Читати далі