Залишити заявку
Головна » Статті » Цікаво дізнатися » За дверима гаремів: як насправді живуть арабські дружини
 1. Головна
 2. Статті
 3. Цікаво дізнатися
 4. За дверима гаремів: як насправді живуть арабські дружини

За дверима гаремів: як насправді живуть арабські дружини

Багатоженство і гареми, відсутність освіти і юридична безправність, блиск діамантів і паранджа – життя арабських дружин обросла такою кількістю стереотипів в очах іноземців, що вже важко відрізнити правду від вигадки.
Давайте з’ясуємо, як насправді живуть прекрасні і загадкові жінки Сходу.

Договірний шлюб

 • Половина шлюбів у багатьох арабських країнах дійсно досі укладається виходячи з волі батьків. І багато хто впевнений, що з думкою дівчини ніхто не рахується. Насправді це не зовсім так. Якщо наречений не припав до душі нареченій, то вона має право відмовитися від пропозиції руки і серця.
 • Шлюбний контракт підписується обов’язково. На відміну від решти світу, в арабських країнах цього правила дотримуються неухильно.
 • Арабські жінки вкрай рідко виходять заміж за іновірців, оскільки за шлюб з невірним їх можуть вигнати з країни. Чоловіки перебувають в більш привілейованому становищі, їм дозволено брати в дружини християнок і іудейок. Але в цьому випадку дівчина не отримує громадянства, а при розлученні діти залишаються з батьком.
 • Вік вступу в шлюб. У більшості арабських країн встановлений мінімальний вік нареченого і нареченої в 18 років. Наприклад, жителі Тунісу за законом можуть вступати в шлюб з 18 років, а фактично середній вік наречених – 25 років, женихів – 30 років. Хоча в деяких країнах, що розвиваються все ще практикуються ранні шлюби. Наприклад, більше половини дівчаток в Саудівській Аравії та Ємені виходять заміж до 18 років.

Як проходять весілля


У різних країнах традиції різняться, але часто арабські наречений і наречена святкують весілля окремо.

 • «Чоловіче весілля» може відзначатися навіть не в один день з торжеством нареченої і проходить, як правило, нехитро: чай, кава, вечеря і спілкування – всього не більше 4 годин. Весілля дружин набагато пишніше: величезний зал, офіціанти, артисти.
 • «Жіноче весілля» – це привід покрасуватися в діамантах, дизайнерських туфлях і вечірніх нарядах. Адже зазвичай вся ця краса ховається під хустками і хіджабом (абаямі). А тому на таких весіллях присутні виключно жінки. Чоловікам вхід суворо заборонений. Весь персонал – це тільки жінки, включаючи співаків, фотографа і діджея. Якщо запрошений відомий співак, то ні винуватицю торжества, ні гостей він не побачить, виконуючи пісні за ширмою або в сусідній кімнаті, а в зал йде трансляція.
 • Прихід чоловіка оголошують заздалегідь, щоб всі дами змогли накритися абаямі. А якщо чоловік приходить з братами або батьком, то й наречену теж накривають білою абаямі, адже навіть родичі чоловічої статі не повинні бачити її красу.
 • На весілля не прийнято дарувати гроші або побутову техніку. В якості подарунка нареченій зазвичай підносять ювелірні вироби.

Багатоженство

 • Більшість шлюбів моногамні. Далеко не кожен арабський чоловік може дозволити собі багатоженство. Іслам дозволяє мати до 4 дружин, але кожну з них потрібно забезпечити власним будинком, в рівній мірі обдаровувати подарунками, увагою, коштовностями та іншим. Кілька дружин – привілей шейхів і дуже заможних людей.
 • Перший шлюб – найважливіший. Скільки б не було дружин у чоловіка, перший, «великий» шлюб вважається найголовнішим, а дружина «старшою».
 • Якщо чоловік все-таки взяв за дружину ще одну жінку, іншим наказано змиритися. Їм належить підкоритися волі свого чоловіка і не показувати будь-які емоції. Як правило, всі дружини живуть в різних будинках і перетинаються не так часто.

Розлучення

 • Чоловік, бажаючи розлучитися з дружиною, за давньою традицією міг в будь-який час тричі сказати дружині «піди». Після цього дружина повинна була тут же піти з його будинку, несучи з собою тільки те, що було на ній. Тому жінки все подароване золото носили на собі. На практиці розлучення з ініціативи чоловіків відбуваються вкрай рідко. Крім того, діти при розлученні завжди залишаються з батьком.
 • Жінка може подати на розлучення, якщо чоловік недостатньо добре її забезпечує. Такі заяви суди розглядають уважно і найчастіше задовольняють їх. В арабському світі чоловіки висловлюють свою любов не квітами, а золотом і коштовностями. Наприклад, він зобов’язаний водити її в ресторани, купувати дорогі подарунки і одяг. Якщо дружин кілька, то всім належить однакову кількість уваги і дарів.
 • В інших випадках домогтися розлучення жінці буде не так просто, адже суди часто виносять рішення упереджено, до останнього підтримуючи сторону чоловіка.

Права жінок


Всупереч стереотипам, арабська жінка користується великою повагою у чоловіків. Вона не повинна ні в чому відчувати потреби.

 • Арабські жінки одними з перших отримали право виходити заміж за власним бажанням, на розлучення і на володіння власністю. Це сталося ще в VII столітті, в той час як в інших державах дами були позбавлені таких можливостей. Ісламські закони розглядали шлюб жінки і чоловіки як контракт, який може вступити в силу лише за згодою обох сторін. Також в цей період було введено право жінок на володіння майном і розпорядження багатством, яке вона принесла в сім’ю або заробила.
 • Щотижневі жіночі дні. Один раз в тиждень в ОАЕ всі пляжі, аквапарки і салони краси працюють виключно для дам. Чоловіка в заклад просто не впустять.
 • Однак дружина мусульманина все робить за згодою чоловіка. Щоб кудись йти, їй слід попередити про це чоловіка і отримати його дозвіл.

Одяг

 • Жінки повинні приховувати своє тіло вільним одягом і покривалом. Носити вони можуть все що завгодно: і міні-спідниці, і джинси, і шорти. Нарядам арабських красунь могли б позаздрити багато модниць. Але, виходячи на вулицю, жінка одягає зверху шовкову накидку до п’ят, а обличчя приховує хусткою. Адже її краса лише для чоловіка, сторонні чоловіки бачити її не повинні. Виняток становлять «жіночі» торжества, весілля, де немає чоловіків і можна «вигуляти» дизайнерські новинки. Втім, цей звичай дотримується далеко не скрізь, а ось покривати голову жінки повинні майже у всіх арабських країнах.
 • Кувейт – єдина арабська країна, де жінки носять на вулиці європейський одяг. Однак він повинен залишатися скромним та закритим.
 • На противагу Кувейту є країни, наприклад Ємен і Судан, де досі існують старі звичаї і жінки зобов’язані носити чорні накидки, що приховують їх цілком, від голови до п’ят.

Освіта і робота

 • Якщо жінка хоче отримати освіту, це не забороняється. Багато дівчат навіть їдуть вчитися за кордон. Наприклад, в Йорданії безграмотні лише 14% жінок. В ОАЕ після закінчення середньої школи 77% дівчат вступають до ВНЗ і становлять 75% від загального числа студентів національного університету Аль-Айн.
 • Ведення господарства лежить на плечах жінки, проте в багатьох країнах цей обов’язок на себе беруть домробітниці, а основне завдання дружини зводиться до народження й виховання потомства.
 • Кар’єра є. В ОАЕ жінки складають близько 2% керівників, займають 20% адміністративних посад і складають 35% робочої сили країни. На фондовій біржі Абу-Дабі 43% інвесторів – жінки. Також в Об’єднаних Арабських Еміратах жінки можуть займати пост судді і працювати в урядових відомствах, наприклад в поліції. У Тунісі більше 26% членів парламенту складають жінки. Ложкою дьогтю може стати лише той факт, що в багатьох арабських країнах жінка не може влаштуватися на роботу без згоди чоловіка або опікуна.

 

Схожі статті:
Читати далі