Залишити заявку
Головна » Статті » Цікаво дізнатися » Великий шовковий шлях: чому в колодязях посеред пустелі завжди була вода
  1. Головна
  2. Статті
  3. Цікаво дізнатися
  4. Великий шовковий шлях: чому в колодязях посеред пустелі завжди була вода

Великий шовковий шлях: чому в колодязях посеред пустелі завжди була вода

Великий шовковий шлях, що зв’язує Китай і міста Центральної Азії з країнами Середземномор’я, протягом багатьох століть грав головну роль в процесах товарного і культурного обміну між цими регіонами. Зародившись в II столітті до нашої ери як торговий шлях між Китаєм і містами Ферганської долини, пізніше він набув статусу найважливішої транспортної артерії між Сходом і Заходом і проіснував до Середньовіччя.


Значна частина Великого шовкового шляху пролягала по пустельних територій Азії. Для перевезення цінних вантажів торговці використовували в основному верблюдів, які були якнайкраще пристосовані до пересування по розпечених пісках.


Найголовніша проблема, з якою стикалися мандрівники – це відсутність води на більшій частині маршруту. І для того, щоб верблюди не несли на собі ємності з водою, які займали корисне місце і знижували обсяги вантажу, що перевозиться, геніальні конструктори давнину споруджували посеред розпечених пісків колодязі. Вони називалися «сардоба», і в них завжди була вода. Такі колодязі можна зустріти і сьогодні в деяких містах Середньої Азії.


Унікальні інженерні споруди розташовувалися через кожні 12-15 кілометрів шляху і могли напоїти караван з 150-200 верблюдів. Вода накопичувалася в цих колодязях не завдяки наявності підземних джерел води, а за допомогою оригінальної конструкції, здатної отримувати воду з атмосферного повітря.


Це здається неймовірним, але стародавні інженери використовували вихровий ефект при будівництві колодязів. Сама конструкція зовні нагадувала невеликий намет, виконаний з каменю, і мала кілька отворів. Більше половини колодязя було погружено в землю, а щоб дістатися до води, доводилося спускатися вниз по сходах. Завдяки спеціальній конструкції даху і бічних отворів, через колодязь постійно циркулювало пустельне повітря, обсяги якого, за оцінками фахівців, досягали декількох тисяч кубометрів на добу.


Навіть в розпеченому повітрі пустелі містяться водяні пари. На цьому знанні і заснована ідея геніальної споруди. Потрапляючи всередину колодязя, де, за спогадами мандрівників-арабів, завжди було прохолодно, гаряче повітря охолоджувалося і віддавало вологу у вигляді крапель. Найчистіша прохолодна вода стікала по кам’яному горбку в спеціальне поглиблення на дні колодязя, звідки її і брали люди, щоб напитися і напоїти верблюдів.


На жаль, точних свідчень про те, хто були ці древні будівельники, не збереглося. Але дослідники вважають, що це були китайські інженери. Адже Великий шовковий шлях відігравав найважливішу роль в економіці Китаю, а керівництво країни докладало чимало зусиль для його процвітання.

 

Схожі статті:
Читати далі