Залишити заявку
Головна » Статті » Цікаво дізнатися » Чому в Тихому океані пропадають острови
  1. Головна
  2. Статті
  3. Цікаво дізнатися
  4. Чому в Тихому океані пропадають острови

Чому в Тихому океані пропадають острови

Вчені постійно лякають нас тим, що в разі глобального потепління клімату відбудеться підйом рівня світового океану, а великі простори суші сховаються під водою. Схоже, що це не прогноз на майбутнє, а реальність сьогоднішнього дня. Тривожні новини в останні роки приходять з просторів Тихого океану.

За підрахунками фахівців, середній рівень світового океану піднімається на 3 міліметри в рік. Відбувається це через танення крижаних покривів планети. Але це середній рівень, а в окремих місцях, таких, як західні частини Тихого океану, ці процеси йдуть швидше. Через поєднання вітрових чинників і особливостей підводних течій в цьому районі відбувається підйом води на 12 міліметрів на рік. Такі показники спостерігаються тут з початку 90-х років. Але 12 міліметрів на рік – це ж зовсім мало, всього 1,2 сантиметра. Але за 10 років виходить вже 12 сантиметрів, а за 50 років – це цілих 60 сантиметрів. Можна сказати, що глобальне потепління вже починає формувати новий вигляд нашої планети.

Так,  Соломонові острови вже не дорахувалися частини своєї території. Цей досить великий архіпелаг, що складається майже з 1000 островів, розташований в південно-західній частині Тихого океану в районі Меланезії. У 2016 році австралійські географи зафіксували зникнення 5 островів з цього архіпелагу, а в 2017 році виявлено пропажу ще кількох островів у Мікронезії, яка також розташована в західній частині Тихого океану. Ряд островів, що мають незначні позначки висот, істотно втратив в площі. Через підвищення рівня океан поглинає сушу, а те, що залишилося, піддається інтенсивній водній ерозії. Пухкі осадові породи розмиваються і несуться в океан. Тобто процес зникнення суші йде відразу в двох напрямках. Ці острови були не так вже й низькі. Наприклад, на острові Налапенлод, за словами місцевих жителів, в 1850 році відбулися бої між племенами аборигенів. Виходить, 160 років тому там було де розвернутися, а сьогодні цього острова не стало.

Проте, науковці заспокоюють, запевняючи, що у невисоких островів є шанс вціліти в боротьбі з океаном. На допомогу прийдуть мангрові зарості – спільноти мангрових дерев, які ростуть на тропічних узбережжях, в зоні припливів і відливів.

Виявилося, що ці специфічні екосистеми здатні деякий час стримувати негативні процеси і своїм корінням утримують грунт від розмивання.

За іронією долі від глобального потепління страждають регіони планети, які не мають до його появи ні найменшого відношення. Адже на території цих островів немає великих промислових підприємств або міст з мільйонним населенням, що  отруюють атмосферу Землі. Приклад цих островів показує нам, що підвищення рівня світового океану – це не захмарна подія, що очікує наступні покоління землян. Воно вже відбувається.

 

 

Схожі статті:
Читати далі