Залишити заявку
Головна » Статті » Цікаво дізнатися » Звідки в салоні літака, що летить на висоті 10 000 метрів, береться кисень
  1. Головна
  2. Статті
  3. Цікаво дізнатися
  4. Звідки в салоні літака, що летить на висоті 10 000 метрів, береться кисень

Звідки в салоні літака, що летить на висоті 10 000 метрів, береться кисень

Уявіть, що ви зручно розташувалися в кріслі літака і насолоджуєтеся польотом, мріючи про наближення відпустки на морському березі або про зустріч з близькими. А для того, щоб вам було зручно і комфортно, так само як і на землі, в авіалайнерах передбачені спеціальні системи, що відповідають за якість повітря в салоні.

Пасажирські літаки літають на висоті від 9 до 12 тисяч метрів. Все залежить від моделі, оскільки у кожної з них є своя «ідеальна» висота, на якій лайнер витрачає мінімальну кількість палива і відчуває невеликий опір. Після того, як літак злетів і набрав висоту, він опиняється в атмосферному повітрі, параметри якого сильно відрізняються від повітря на поверхні. Того повітря, який є в салоні, вистачає приблизно на 15-20 хвилин польоту, а далі в ньому падає вміст кисню і ним стає неможливо дихати. Але для того, щоб додати свіжого повітря в салон, не вийде просто відкрити для провітрювання люк. Справа в тому, що вміст кисню на такій висоті зменшується до 7-8%, в той час як внизу цей показник дорівнює 21%. А атмосферний тиск за бортом (другий не менш важливий показник повітря) знижується до 170-250 мм. рт. ст., замість звичних для нас 740-760 мм. рт. ст.


Але зі збільшенням висоти навіть при незмінному процентному співвідношенні компонентів повітря парціальний тиск кисню падає, що призводить до загального зниження рівня кисню в крові людини, та й будь-якої іншої живої істоти. Тому недостатньо просто збагатити атмосферне повітря киснем, необхідно привести в норму і тиск.

Для забезпечення комфортних умов на всiх авіалайнерах працює спеціальна система кондиціонування повітря. Система забирає повітря, яке знаходиться за бортом і стискає його за допомогою компресорів. Завдяки цьому щільність кисню в ньому підвищується до прийнятних значень. Одночасно з цим відбувається вирівнювання параметрів температури до комфортного рівня.


Що стосується тиску, то в салоні авіалайнера підтримується більш низький тиск, ніж той, що відповідає рівню аеропорту. Як правило, це 600-650 мм. рт. ст., що відповідає висоті 1300-1800 метрів над рівнем моря. Вважається, що це нижня межа комфортного для людини атмосферного тиску повітря.

Але у системи кондиціонування є один істотний недолік: повітря, що потрапляє в салон, дуже сухе. Розріджене в атмосфері, воно містить менше вологи, а при доставці в салон осушується додатково. Робиться це для того, щоб в патрубках системи кондиціонування не намерзав лід, який може привести до її закупорки. Тому деякі пасажири відчувають постійну спрагу під час польоту, а також скаржаться на сухість в очах і горлі.

 

Схожі статті:
Читати далі