Залишити заявку
Головна » Статті » Цікаво дізнатися » Цунамі: що необхідно знати, вирушаючи на тропічне узбережжя
  1. Головна
  2. Статті
  3. Цікаво дізнатися
  4. Цунамі: що необхідно знати, вирушаючи на тропічне узбережжя

Цунамі: що необхідно знати, вирушаючи на тропічне узбережжя

У грудні 2004 року новинні телеканали транслювали шокуючі кадри з берегів Індонезії. Тут відбулося найстрашніше за всю історію людства цунамі, яке спричинило загибель, як мінімум, 300 тисяч людей. За неофіційними підрахунками, ця цифра становить 650 тисяч життів. Шрі-Ланка, Індія, Індонезія, Малайзія, Таїланд та інші країни регіону постраждали в цій страшній трагедії, яка забрала життя не тільки місцевих жителів, а й численних туристів. На думку фахівців, таких колосальних жертв можна було уникнути, якби існувала система оповіщення і люди знали, як правильно поводитись в такій ситуації.

У звичайному житті  мешканці нашої країни не стикаються з таким природним лихом, як цунамі. Вирушаючи ж на відпочинок або у відрядження в інші країни, ми ризикуємо зустрітися з цим небезпечним явищем. Давайте спробуємо розібратися, в яких куточках планети і чому найчастіше трапляються подібні катаклізми.


Причиною виникнення цих потужних хвиль, які обрушуються на узбережжя, змітаючи все на своєму шляху, є землетруси або виверження вулканів, що відбуваються на дні океану. В результаті будь-якого землетрусу виникає цунамі, але найбільшої висоти, до 30 – 40 метрів, досягають хвилі від землетрусів понад 7 балів.

Що стосується основних місць локалізації цунамі, то за підрахунками фахівців, в сумній статистиці лідирує Тихоокеанський регіон як найбільш сейсмічно активна частина світового океану. Місця локалізації підводних землетрусів розташовані в основному уздовж тихоокеанського вулканічного вогняного кільця. Тому тут і відбувається до 80% всіх світових цунамі. Якщо проаналізувати місця виникнення найбільш сильних цунамі, то можна назвати Індонезію, Індію, Чилі, Таїланд, Японію. На жаль, їх географія збігається з багатьма популярними туристичними узбережжями.

Тому, вирушаючи в далекі країни, слід знати кілька важливих речей, які, можливо, врятують вам життя. У більшості туристичних країн, як показали події 2004 року, на жаль, відсутні дієві системи оповіщення, тому розраховувати доведеться тільки на себе.


Перше, що потрібно пам’ятати: напередодні цунамі, вода, як правило, раптово відступає від берега, оголюючи океанічне дно. І чим далі вона відійшла, тим з більшою силою вона обрушиться через короткий проміжок часу на берег. Тому не варто залишатися на узбережжі, збираючи черепашки і роздивляючись залишилися морських мешканців, як це зробила більшість людей в Індонезії в 2004 році. Необхідно якомога швидше покинути узбережжя, перемістившись вглиб суші, бажано на піднесені ділянки.

Друге, про що варто пам’ятати при зустрічі з цунамі, це те, що цунамі зазвичай складається не з однієї хвилі, а проявляється як серія хвиль. Між першою і наступними хвилями може пройти більше години. А друга хвиля часто буває більш руйнівною ніж перша. Саме тому не варто повертатися на берег після відходу чергової хвилі, потрібно почекати кілька годин. На жаль, про це не знали жителі Північно-Курильська, де в листопаді 1952 року сталась одна з найстрашніших катастроф, пов’язана з цунамі. Після першої хвилі люди стали масово повертатися на узбережжя, і стали жертвами другої і третьої хвиль. Тоді загинули 2 336 осіб, понад 1/3 всього населення міста.

Ну і головне, про що хочеться сказати. Пам’ятайте, що ніщо, навіть яскраве селфі на тлі гігантської хвилі, не варте вашого здоров’я і життя. У разі цунамі слід негайно покинути зону узбережжя, не чекаючи, коли хвиля підійде на небезпечну відстань.

 

 

Схожі статті:
Читати далі