Залишити заявку
Головна » Статті » Цікаво дізнатися » Чому утворюється смог в мегаполісах, і як від нього захиститися
  1. Головна
  2. Статті
  3. Цікаво дізнатися
  4. Чому утворюється смог в мегаполісах, і як від нього захиститися

Чому утворюється смог в мегаполісах, і як від нього захиститися

Найбільші мегаполіси світу неминуче стикаються з проблемою освіти смогу. Лондон, Мехіко, Пекін, Лос-Анджелес, Нью-Делі, Москва – жителі цих та багатьох інших міст планети страждають від такого небезпечного явища. Виникнення і інтенсивність смогу залежить від двох факторів: забруднення атмосферного повітря і несприятливих метеорологічних умов.

На фото: смог є невід’ємною частиною кожного великого китайського міста

Смог може зіпсувати життя мешканцям міста в будь-який час року, так як головною його умовою є наявність забруднюючих речовин в повітрі. Викиди від автотранспорту і промислових підприємств надходять в атмосферу міста регулярно. Без них, на жаль, неможливо функціонування великого міста. У великих населених пунктах помірного і субарктичного кліматичного поясу ситуація ускладнюється в зимовий період, коли на діючих підприємствах паливно-енергетичного комплексу збільшуються потужності і, відповідно, зростає кількість забруднень в повітрі. Шкідливі речовини також можуть надходити в атмосферу в результаті лісових або торф’яних пожеж.

На фото: смог у Парижі

Окремий виняток становлять міста, розташовані в міжгірських улоговинах, коли через природні особливості рельєфу практично не відбувається повітрообміну з простором за межами міста. Як би керівництво такого міста не стежило за зменшенням викидів в атмосферу, ситуацію вдається поліпшити дуже рідко. До таких міст відносяться Мехіко, Афіни, Солт-Лейк-Сіті, Алма-Ата, Осло, Баку, Челябинськ, Новокузнєцк, Кемерово .

На фото: верхня межа смогу над Алма-Атою

При звичайних умовах відбувається розсіювання шкідливих речовин в атмосфері і поступове їх винесення за межі міста. Але при несприятливих метеорологічних умовах (НМУ) цей процес порушується, відбувається накопичення забруднювачів до концентрацій, що загрожують здоров’ю та життю городян. Таке спостерігається, коли повний штиль або над містом формується приземна інверсія повітря. Найбільш потужні і тривалі інверсії фіксуються в зимову пору року і часто пов’язані з поширенням антициклону. Взимку, а особливо в період сильних морозів, коли поверхня інтенсивно охолоджується, температура повітря в нижніх частинах атмосфери є меншою, ніж на висоті. Через це не відбувається вертикального перемішування повітря, теплий верхній шар ніби замикає нижній холодний, в якому накопичується значна кількість забруднювачів. Така картина дуже часто спостерігається в російських містах в зимовий період.

Чи небезпечно таке значне перевищення забруднюючих речовин в повітрі. Так, це може негативно позначитися на здоров’ї мешканців міста і навіть привести до смертельних випадків. Так, сумно знаменитий лондонський смог 1952 року, який тримався над містом протягом 5 днів, забрав життя щонайменше 8 000 жителів британської столиці. А кількість смертей в Москві в період літнього смогу 2010 року збільшилася на 36%. У підвищеній зоні ризику знаходяться в першу чергу діти і люди похилого віку, а також особи, які страждають бронхо-легеневими та серцево-судинними захворюваннями.

На фото: смог над Лос-Анджелесом (США)

Як же можна знизити негативний вплив смогу? Фахівці радять дотримуватися деяких правил. Перше, що потрібно зробити, це скоротити до мінімуму час перебування на вулиці і без крайньої необхідності не залишати приміщення. При сильному смозі краще користуватися респіраторами або спеціальними масками. А вікна в будівлі, де ви знаходитеся, будинок це чи робота, повинні бути щільно закриті. Для провітрювання рекомендується користуватися кондиціонером, бажано з функцією очищення повітря. Якщо такого кондиціонера немає, то краще провітрювати приміщення через вікно, затягнуте щільною мокрою тканиною. Іншим способом, що дозволяє зменшити вміст шкідливих домішок в повітрі приміщень, є регулярне вологе прибирання. Намагайтеся робити це 1-2 рази на день, це захистить вас від забруднюючих речовин, які осіли на підлозі і поверхнях. Ну і, звичайно, потрібно максимально позбавити свій організм від додаткових навантажень. Медики радять відкласти на час спортивні заняття, а також не вживати алкоголь і не зловживати жирною і калорійною їжею.

 

Схожі статті:
Читати далі