Залишити заявку
Головна » Статті » Цікаво дізнатися » 16 улюблених запитань пасажирів, на які відповідає пілот літака
  1. Головна
  2. Статті
  3. Цікаво дізнатися
  4. 16 улюблених запитань пасажирів, на які відповідає пілот літака

16 улюблених запитань пасажирів, на які відповідає пілот літака

Простіше повірити в магію, ніж зрозуміти, як людині вдається підняти в небо багатотонного залізного птаха. Незнання породжує страх перед невідомим. Тому багато пілотів і інші працівники авіакомпаній з задоволенням розповідають, чого дійсно варто побоюватися і чому літаки – це прекрасно!

Ми вибрали 16 зрозумілих відповідей на найбільш хвилюючі і складні питання, які цікавлять кожного, хто хоча б раз в житті бачив літак.

16. Як потрапити до пілотів, якщо їх двері заблоковані зсередини?

Є спеціальний код, який набирає бортпровідник, щоб потрапити в кабіну пілотів. Це потрібно для випадків, коли, наприклад, обидва пілоти втратили свідомість. Командир перед рейсом дізнається код і повідомляє його екіпажу. Після введення коду двері протягом хвилини відкриються, але тільки якщо пілоти не зроблять ніяких дій. Якщо пілот бачить через відеокамеру, що біля дверей стоїть не член екіпажу, то повністю блокує двері, і зловмиснику всередину ніяк не потрапити.

15. Пілотам можна носити пишні вуса або пірсинг?

Бороду, пишні вуса, пірсинг і будь-які інші прикраси і «нарости» на обличчі заважають пілоту використовувати кисневу маску, яка повинна щільно прилягати до обличчя. Тому обличчя пілота завжди чисте, іноді допускається легка неголеність. Інакше створюється ситуація, яка ставить під загрозу життя пасажирів.

14. Що буде, якщо всі двигуни вийдуть з ладу?

Під час кожного польоту літак переходить на режим, при якому двигуни працюють на нульовій тязі. Якщо в машині з механічною коробкою передач перевести важіль в нейтральне положення, спускаючись по гірці, буде те ж саме. Повна відмова двигунів трапляється вкрай рідко, і на цей випадок є особлива інструкція для їх перезапуску.

Але і без двигунів літак може сісти на плануючому спуску. Найвідоміший випадок стався з Boeing 747 над Явою в 1982 році, коли літак потрапив у хмару пилу від виверження вулкана і всі 4 двигуни відмовили. Екіпаж зумів посадити борт в найближчому аеропорту, і ніхто з 263 людей не постраждав.

13. На який час розраховані кисневі маски?

Рівень кисню і тиск усередині літака підтримуються штучно. Якщо відбувається розгерметизація кабіни на великій висоті, у людини розвивається гіпоксія: вона втрачає свідомість і без кисневої маски може загинути.

Кисневі маски для пасажирів розраховані на 10-15 хвилин. Цього часу достатньо, щоб пілот опустив літак на висоту, де можна нормально дихати. У пілота власна стаціонарна киснева маска, розрахована на більший час – щоб спустити і навіть посадити літак, не втрачаючи концентрації. Перед кожним польотом пілоти перевіряють працездатність своїх масок.

12. Пілоти сплять за штурвалом?

Приблизно 56% пілотів випадково засинають під час польоту, хоча влучніше сказати можуть задрімати. На щастя, сучасні літаки практично весь час працюють в режимі автопілота, а диспетчери вимагають від пілотів постійного зворотного зв’язку.

На далеких рейсах можуть працювати відразу два екіпажі або три пілоти, змінюючи один одного з перервою на відпочинок. Пілот, відпрацювавши зміну, спить в спеціальній каюті. Важливо, щоб екіпаж був постійно на зв’язку з диспетчерами і хоча б один пілот контролював політ.

11. Чому літак йде на друге коло?

Це штатна ситуація. Літак може піти на друге коло з різних причин, наприклад на посадковій смузі якийсь предмет або тварина, дме сильний боковий вітер або аеропорт тимчасово закривають для термінової посадки спецбортом.

Пасажири хвилюються, тому що літак перед довгоочікуваною посадкою раптом різко набирає висоту, але насправді все під контролем – це стандартний спосіб відходу на друге коло.

10. Яке громадянство отримує дитина, що народилася в літаку?

Існує кілька варіантів. Це буде паспорт:

  • країни, де зареєстрована авіакомпанія літака, на якому відбулися пологи;
  • країни, над якою він народився;
  • країни, де літак здійснив посадку.

У більшості випадків на практиці виходить перший варіант, але рішення приймає авіакомпанія, з огляду на чинне законодавство. Деякі авіакомпанії в подарунок надають малюкам бонус: можливість літати безкоштовно на своїх літаках в будь-яку точку світу все життя.

9. Літак може приземлитися на автопілоті?

В сучасних літаках системи управління ведуть літак по маршруту з висоти в 300 метрів і практично до повного приземлення на злітно-посадковій смузі. Під час приземлення можна використовувати автоматичну посадку, але пілоту необхідно активувати цей режим і стежити за ним, задаючи певні конфігурації для посадки.

Уже перед безпосередньою посадкою на смугу літак направляє курсо-гліссадна система: радіомаяк аеропорту веде літак, коректуючи його шлях. Ця система працює, навіть якщо повністю знеструмити літак.

8. Жорстка посадка на воду або на землю – що безпечніше?

Це залежить від моделі літака, але в більшості випадків легше сідати на землю. Вода не тільки швидко затопить літак, але виявляється «жорсткіше» землі через свою щільність і консистенцію. Згідно зі статистикою, при жорсткій екстренній посадці на землю шанси вижити вищі.

7. Як харчуються пілоти під час рейсу?

Для пілотів готують окреме меню з декількома стравами на вибір: якщо командир захоче курку, то другому пілотові дістанеться на обід риба або м’ясо. Це кращий спосіб уникнути отруєння однаковими продуктами. Пілоти харчуються по черзі, деякі прямо за штурвалом за спеціальними столиками.

Але є авіакомпанії, де цього правила не дотримуються і пілоти можуть отримати таку ж порцію їжі, як і пасажири.

6. Чому іноді пілоти летять в салоні з пасажирами?

Іноді в рамках роботи пілоти літають з пасажирами з одного аеропорту в інший. Якщо вони знаходяться на борту в формі, то при пасажирах їм категорично заборонено спати, їсти або дивитися фільми в навушниках. Вид пілота в формі при таких заняттях може ввести в оману і призвести до паніки серед пасажирів. Але частіше пілоти в формі летять на запасних кріслах в кабіні пілотів або в першому класі.

5. Що страшніше – врізатися в птаха, потрапити під град або отримати удар блискавки?

Блискавка часто потрапляє в літак, але пасажири навіть не помічають цього. У вкрай рідкісних випадках це може привести до знеструмлення літака. На цей випадок у пілотів є кілька інструкцій, які буквально перезавантажують електроніку на борту, і політ триває в звичайному режимі.

Птахи становлять більшу небезпеку, ніж здається. Через потрапляння в вентилятор або турбіну можливі руйнування, відмова і навіть загоряння двигуна. Чи не кожне лобове скло переживе зіткнення з птахом. Тому в аеропортах використовують шумові генератори, соколів і навіть вертольоти, щоб відлякувати птахів.

Не менш небезпечний град, але агресивні метеоумови літаку легше виявити і облетіти.

4. Навіщо на турбінах намальовані спіральки?

Турбіна може працювати, практично не видаючи звуків. Якщо до неї підійти в цей момент, вас відкине на кілька метрів і ви отримаєте серйозні травми. Через низку нещасних випадків тепер прийнято позначати спіралями або іншими знаками середину турбіни, щоб було видно, працює двигун чи знаходиться в спокої.

3. Звичайна людина зможе посадити літак?

Якщо це сучасний лайнер, то шанси є. Недавній досвід на тренажері показав, що стюардеса впоралася з цим завданням на відмінно. Багато в чому це заслуга комп’ютерних систем, які спрямують і посадять літак, за умови що по зв’язку людині в кабіні будуть підказувати алгоритм дій.

2. Чому пасажирам не видають парашути?

Це звучить дивно, але парашут навряд чи врятує вам життя, якщо літак почне падати. Більшість людей навіть в спокійному стані не зможуть його надіти і безпечно приземлитися, а щоб вистрибнути з літака і не постраждати, повітряне судно повинно летіти повільно на висоті не більше 5 км над землею.

Але є відчайдушні пасажири, які беруть з собою парашут в ручну поклажу. Можна наслідувати їхній приклад, правда, власний парашут коштує як дорога іномарка.

1. Пілоти не бояться літати?

Найбільша авіакатастрофа в історії відбулася не в небі, а на землі. У 1977 році на злітно-посадковій смузі зіткнулися два авіалайнери, в результаті чого загинули 583 людини. Авіакатастрофи в небі трапляються рідко. За статистикою, більшість інцидентів відбуваються в перші 3 хвилини після зльоту і за 8 хвилин до приземлення. Але навіть потрапивши в авіакатастрофу, 95,7% людей виживають.

Якщо ви хочете підвищити свої шанси вижити, сідайте в хвіст: там найбезпечніші місця. Вибирайте місця в межах 5 рядів від запасних виходів.

Бонус: чи потрібно аплодувати пілотам?

Але насправді пілотам приємно чути від бортпровідників, що їх посадку відзначили оплесками. Деякі навіть встають біля виходу, проводжаючи пасажирів, і їм можна особисто подякувати. І подарувати шоколадку, їм буде приємно.

 

Схожі статті:
Читати далі