Мероє в Африці – найзагадковіша цивілізація античного світу

Відомостей про цивілізацію Мероє в Африці не зустрінеш в шкільних підручниках з історії, про неї рідко згадують навіть у спеціалізованій літературі. А між тим культура Мероє не менш цікава, ніж Стародавній Єгипет, а в чомусь навіть і більш загадкова. І сьогодні, завдяки розкопкам археологів, світ все більше дізнається про історію цього дивного міста.


Мероє – це столиця стародавньої держави Куш (Кусх), яка розташована на території сучасного Судану. А в давнину цей регіон мав назву Нубія. Мероє, як і міста Стародавнього Єгипту, знаходиться в родючій долині Нілу, між Асуані і Хартумом.


Для древніх єгиптян Нубія була свого роду «воротами в Африку». Коли єгипетська держава переживала періоди розквіту, фараони захоплювали Нубію, а коли Єгипет слабшав, нубійці знаходили незалежність. Мероє став столицею держави Куш в VI столітті до нашої ери і проіснував до IV століття нашої ери. Мерійці вирощували сорго і плодові дерева, розводили биків і слонів. Вони також розробляли золоті копальні, робили чудові ювелірні вироби і статуетки зі слонової кістки, які відправляли караванами в Єгипет, до Червоного моря і в Центральну Африку.


Мероє вважається першою цивілізацією Африки, в якій виникла писемність. Дивно, але, незважаючи на всі старання єгиптологів, писемність цього загадкового народу досі не розшифрована. Англієць Гріффіт першим почав відновлювати їхній алфавіт ще в 1909 році завдяки написам на стелах, зробленим на двох мовах – мерійскій і мовою древніх єгиптян. Потім інші дослідники доповнили алфавіт. Жан Леклан, фахівець з Франції, вважав, що алфавіт цього народу складається з 23 букв. Але на практиці все виявилося набагато складніше – розшифровані за допомогою цього алфавіту слова не мають ніякого сенсу.


Сусідня цивілізація Стародавнього Єгипту справила великий вплив на культуру Мероє, хоча і не завжди перебувала з нею в дружніх відносинах. Архітектурні споруди Мероє чимось нагадують давньоєгипетські будівлі. Величні піраміди, в яких мерійці ховали своїх правителів, багато прикрашені фресками стіни, статуї, схожі на сфінксів, – все це не так давно було відвойовано у безкрайніх пісків стараннями археологів. При розкопках були знайдені чудові ювелірні прикраси, глиняні судини з орнаментами. Особливо вразили дослідників прикраси цариці Аманісхакето (Аманішакете), велика частина з яких, на жаль, була вкрадена.


Незважаючи на очевидну подібність, культура Мероє має свої особливості. Піраміди-усипальні мають більш скромні розміри, а їхні форми відрізняються від єгипетських. Жіночі фігури, намальовані на дерев’яних дощечках на фасадах храмів, не схожі на струнких єгипетських красунь, бо мерійські жінки відрізнялися пишними формами.


Цікаво, що влада в Мероє переходила від брата до брата чи сестри. Тільки коли не залишалося рідних братів і сестер – від батька до сина.

Правителі Мероє були сучасниками єгипетських Птолемеїв і Римської імперії, з якими вони підтримували торговельні і дружні відносини. Відомо, що Єгипетські посередники приїжджали в Мероє для договору про покупку бойових слонів для Єгипту.


Тим часом досі ніхто точно знає, як і чому королівство Мероє зникло в першій половині IV століття нашої ери. За однією з версій, існування цивілізації закінчилося після кількох завойовницьких походів аксумітів. За іншими відомостями, аксуміти були непричетні до занепаду цивілізації Мерое, а в 330 році перший християнський цар королівства Аксум (Ефіопія) знайшов під час одного зі своїх походів руїни міста Мероє.


У 2011 році Мероє з розташованими неподалік археологічними зонами Мусавварат-ес-Суфра і Нага було оголошено ЮНЕСКО пам’ятником Всесвітньої спадщини людства. На території Мероє тривають археологічні розкопки. Можливо, скоро людство дізнається більше про цю античну цивілізацію Африки.

 

 

Хочете першими дізнатись про знижки на тури?

Підпишіться на розсилку і отримуйте найкращі пропозиції по відпочинку
ПІДПИСАТИСЯ

Схожі статті:

Як нас знайти

З будь-якої точки Львова ви дістанетесь до нас за 20 хвилин.

Адреса:

м. Львів, ул. Городоцька, 181/7 м. Київ вул. Глибочицька 43

Режим роботи:

Пн - Пт. 09:00-20:30 Сб. 10:00-18:00 Нд. 10:00 - 18:00

Телефон:

+38(032) 242 1315 +38(067) 675 20 06

Хочете першими дізнатись про знижки на тури?

Підпишіться на розсилку і отримуйте найкращі пропозиції по відпочинку
ПІДПИСАТИСЯ
close-link

ПІДПИСАТИСЯ
close-link