Життя, бізнес, імміграція та інвестиції на Кубі

Блогер Борис Смирнов поділився враженнями від двох років проживання в Гавані. За його словами, добре жити на Кубі неважко, потрібно лише знати, як це робити.

Є лише одне слово, яким можна описати все, що відбувається на Кубі сьогодні – «чекаємо». На Кубі всі чогось чекають. Кубинці чекають попутну машину, щоб доїхати на роботу, чекають, коли можна буде отоварити продуктові картки, чекають в численних чергах в магазинах, лікарнях і державних установах, передовики чекають, коли їм дадуть право купити автомобіль, найбільш активні кубинці чекають, коли їм дадуть право виїхати з країни, само собою всі чекають закінчення робочого дня, щоб можна було вийти на вулицю і почати чекати попутку, яка зупиниться і підкине до будинку. Всі чекають хоч якихось змін. Рік тому я звернувся в посольство США в Гавані (там це називається Місія інтересів США) з проханням продовжити мені американську візу – мені запропонували почекати 1 рік і 8 місяців для того, щоб прийти на співбесіду до консула – раніше у нього всі дні розписані.


Куба – найпопулярніший і великий острів на Карибах. Через його красу Кубу часто називають «Карибською перлиною», вона може похвалитися сотнями кілометрів приголомшливих ландшафтів, величними горами, вражаючими пейзажами і прекрасними містами. Тут більше 300 незайманих пляжів, бухт і заток, оточених красивою, кришталево-чистою водою Карибського моря – все це завжди було головним достоїнством острова.


Люди на Кубі добродушні, гостинні, люблять веселощі, мають хороше почуття гумору, вони знають, як насолоджуватися життям, і часто збираються разом, щоб поспівати і потанцювати. Кубинці – надзвичайно люб’язні і добрі люди. Вони доброзичливі, чуйні і завжди готові прийти на допомогу. Часто це сприймається як бажання заробити чайові, але в більшості випадків це не так.

На Кубі існує унікальна «дворівнева» валютна система. Для кубинців в країні одні ціни, для іноземців – інші. Це ідіотська система, але всім відомо, що вся економічна система Куби є такою. Одні і ті ж послуги на Кубі коштують по-різному для кубинців і іноземців. Якщо ви іноземець, то усі послуги для вас коштують в 24 рази дорожче, ніж для кубинців. Звичайно, якщо ви не турист, а живете на Кубі постійно, ви навчитеся обходити цю систему, але тільки там, де це можливо.


В даний час на Кубі постійно живуть десятки тисяч іноземців. На Кубі немає закону, що забороняє іноземцям там жити, і добре жити на Кубі неважко, потрібно лише знати, як це робити, і прийняти деяку кубинську специфіку.

Уже понад 15 років багато канадців і європейці проводять на Кубі зимові місяці. Тут близько 300 сонячних днів в році. М’який клімат підходить більшості людей, а тривалість життя на острові вища, ніж в більшості розвинених країн. Здоровий спосіб життя кубинців – це проста і низькокалорійна їжа, спорт і фізична робота, весела вдача кубинців, а також розвинена кубинська медицина.


Я спілкувався з багатьма іноземцями, які постійно живуть на Кубі, в основному це були європейські пенсіонери. Всі вони цілком задоволені своїм життям і щасливі, тому що Куба може дати багато того, що не дає жодна інша країна світу. Звичайно, Куба ще не стала місцем загальної імміграції, але для певного роду людей це місце може бути доволі цікавим.

Куба – одне з найбезпечніших місць для життя в світі, до того ж, тут ваше особисте життя дійсно залишається особистим (якщо ви не займаєтеся шпигунством і не берете участь у діяльності, що завдає шкоди Кубі, кубинська влада абсолютно не буде вами цікавитися). Кубинці неймовірно доброзичливі, а поліція неймовірно люб’язна. На Кубі ви ніколи не побачите тиску поліції, збройного пограбування, згвалтування, прояви жорстокості або ворожої атмосфери. За 2 роки проживання на Кубі, поліція мене ні разу не оштрафувала, хоча правила я, звичайно, порушував.


Зараз на Кубі малий бізнес починає робити перші кроки, широко вітаються іноземні інвестиції, а це значить, що Куба готова до підприємництва. З тих пір як інвестиційні закони були пом’якшені, в країну вкладають свої капітали канадці і європейці. Новий закон про інвестиції дозволяє іноземним бізнесменам мати власні підприємства, офіси і житло. Куба залишила холодну війну в минулому і тепер готова брати участь у формуванні глобальної економіки. Дуже скоро на Кубі може початися золота лихоманка, і полчища підприємців з усього світу почнуть боротися за сфери впливу на острові.

На Кубі вам доведеться мати справу тільки з одним партнером – з державою. До кубинської економічної системи можна пристосуватися. Я зустрічав безліч людей, які це зробили. Є багато іноземців на Кубі, які відкрили успішний бізнес. Звичайно, потрібно витратити час і навчитися працювати в умовах кубинської економічної системи. Багато законів на Кубі абсолютно ідіотські, але хороша новина в тому, що закони дотримуються і корупції майже немає (дрібні подарунки чиновникам не береться до уваги), і, як тільки ви розберетеся і приймете ці кубинські закони, ви зможете там працювати.


Куба жадає інвестицій, іноземних інвесторів вітають майже всюди. Додатковою перевагою для іноземних інвесторів є високоосвічена і дисциплінована робоча сила, величезні нерозкриті можливості туризму і поліпшення інфраструктури. Найголовніше – зрозуміти, як там все працює. Приготуйтеся, що на це можуть піти роки.


Не потрібно спокушатися. Я знаю десятки людей, які вже багато років намагаються щось зробити на Кубі, але у них не виходить. Крім того, на Кубі у вас буде всього один партнер – Куба, і, якщо ви з ним не домовитеся, більше в цій країні вам робити буде нічого.

На Кубі, як і в будь-якій країні світу, важливо трохи почекати і зрозуміти, як краще жити і працювати. Я зустрічав багато підприємців, які приїжджали на Кубу в надії на швидкий результат. Як правило їх починання закінчувалися розчаруванням.

Незважаючи на те, що умови для інвестування і життя на Кубі поліпшуються, ніхто не може з абсолютною впевненістю передбачити майбутнє. Я знаю багато людей, які пророкують лібералізацію кубинської економіки вже протягом 20 років і все ще чекають, коли це станеться. А скільки разів в інтернеті ховали Фіделя Кастро?

Нова Куба – це поки нечисленні кондомініуми в центрі Гавани, які побудовані за європейськими стандартами в таких місцях, як 5-й проспект, «Маріна Хемінгуей», «Гавана Клуб» або набережна Малекон. Квартири в таких будинках вільно продаються і купуються іноземцями, при цьому ціни – одні з найдорожчих на Карибах. Іншу кубинську нерухомість іноземцям купувати поки не дозволяють.


Головні проблеми, які стоять перед будь-яким іноземцем на Кубі: їжа, інтернет і транспорт. На Кубі немає супермаркетів з продуктами з усього світу. Вибір їжі обмежений, а імпортні продукти харчування коштують дуже дорого. Раціон кубинців – це квасоля, рис, курка і свинина. Навіть в найдорожчих і сучасних магазинах Гавани – таких як супермаркет «Палько» – ви рідко знайдете більше 2- ох сортів сиру, 3-4 видів консервів, 1-2 види йогурту. За рибою і овочами потрібно їздити за межі Гавани – в села. Цікаво, що в умовах тотального дефіциту нормальних продуктів в Гавані є кілька ресторанів з чудовою кухнею світового рівня.

Найбільша проблема на Кубі для сучасної людини – це доступ в інтернет. Він супер-повільний, супер-ненадійний і супер-дорогий.

Машину на Кубі купити майже неможливо. Я про це писав 2 роки тому.


Зрештою, ці пункти можна відкинути, якщо вони не дуже для вас важливі. За багатьма іншими параметрами Куба є прекрасним місцем для життя. Тут прекрасний клімат, доброзичливий народ, безпека, непогана медицина (звичайно, не найкраща в світі, як кажуть багато, але все ж непогана) – життя може бути дуже розміреним і спокійним. У Гавані є чудова приватна школа International School of Havana, де навчаються діти з усього світу, і Гаванський університет, який є чи не найстарішим університетом в західній півкулі.

Хто зараз в основному живе на Кубі? Звичайно, тут багато літніх європейців: вони одружилися на молодих Кубинках, завели маленьких діточок і насолоджуються теплим кліматом, загальною увагою і турботою. Європейської пенсії цілком вистачає на дуже гідне життя на Кубі. Крім цього, тут живе багато людей, які хочуть дати своїм дітям гарну освіту. Останнім часом все більше говорять про те, що Куба – найкраще місце в світі для того, щоб конфіденційно вести свої справи по всьому світу. На відміну від США і Європи тут ніхто не буде пхати носа у ваші справи.

Хемінгуей завжди вибирав кращі місця для життя. Париж, Іспанія, Кі-Уест, Куба. Його постійно переслідували ФБР і податкове управління США, і це цькування в кінцевому підсумку вбило його, як воно вбила Джо Луїса, Вуді Германа та інших американських героїв. Він любив Кубу, любив свій будинок на Кубі, але під тиском уряду США він був змушений відмовитися від свого будинку і поїхати жити в США. Існують переконливі докази того, що цей переїзд вбив його: звинувачення ФБР у зв’язку з комуністами довели його до самогубства. Якби Хемінгуей залишився на Кубі, він прожив би ще 20 років.

І ще – якщо вас хтось переслідує і ви хочете знайти притулок, мабуть, Куба – найкраще для цього місце.

Навіть власникам найнеймовірнішого смаку і представникам різних стилів життя Куба може щось запропонувати. У червні 1998 року в газеті Miami Herald було опубліковано наступну заяву про американських бебі-бумерів: «Розпочнеться масова імміграція пенсіонерів, яких приваблює низька вартість життя, в умовах якої легше прожити на їх маленьку пенсію, розумні ціни на медичні послуги і теплий клімат. Через близьке розташування до США і невеликий ступінь індустріалізації Куба стане найбільш популярним місцем для життя на пенсії ».


Підсумок. Куба неймовірно красива. Чудові сигари, чудовий ром, красиві жінки, розваги. Тут особливе ставлення до іноземців, і так було завжди – навіть до революції. Тут дуже безпечно. Куба має великі перспективи в галузі розвитку малого бізнесу. Тут можна комфортно жити і дати своїм дітям гарну освіту. На жаль, дуже багато тут (майже все) погано організовано. Якщо ви готові з цим миритися – Куба може стати для вас чудовим місцем для життя.

Хочете першими дізнатись про знижки на тури?

Підпишіться на розсилку і отримуйте найкращі пропозиції по відпочинку
ПІДПИСАТИСЯ

Схожі статті:

Як нас знайти

З будь-якої точки Львова ви дістанетесь до нас за 20 хвилин.

Адреса:

м. Львів, ул. Городоцька, 181/7 м. Київ вул. Глибочицька 43

Режим роботи:

Пн - Пт. 09:00-20:30 Сб. 10:00-18:00

Телефон:

+38(032) 242 1315 +38(067) 675 20 06

Хочете першими дізнатись про знижки на тури?

Підпишіться на розсилку і отримуйте найкращі пропозиції по відпочинку
ПІДПИСАТИСЯ
close-link

ПІДПИСАТИСЯ
close-link