Залишити заявку
Головна » Статті » Цікаво дізнатися » Загадки стародавнього підземелля: фантастичне місто Дерінкую в Туреччині
  1. Головна
  2. Статті
  3. Цікаво дізнатися
  4. Загадки стародавнього підземелля: фантастичне місто Дерінкую в Туреччині

Загадки стародавнього підземелля: фантастичне місто Дерінкую в Туреччині

Турецька родина робила ремонт в своєму будинку в містечку Дерінкую, коли несподівано обрушилася одна зі стін, а перед їхніми очима постала неймовірна картина. Вони стояли на порозі підземного міста, якому, як виявилося згодом, не менше 3000 років. З того часу пройшло вже більше 50 років, але Дерінкую не поспішає розлучатися зі своїми таємницями.

Незвичайне місто, випадково виявлене в Туреччині, виявилося одним з трьох підземних поселень, які видовбані в горах з м’яких вулканічних порід. Всі разом вони утворюють знаменитий комплекс Каппадокія, який є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і щороку приваблює тисячі туристів з усього світу.


Дерінкую – найграндіозніший і найбільш досліджений з цієї групи підземних міст. Він займає площу близько 6,5 кв. км (хоча точні дані не підтверджені) і йде під землю на глибину більше 80 м. Археологи вважають, що місто може мати близько 20 поверхів, але поки вдалося розкопати і дослідити лише 8 з них. На думку істориків, підземне місто було засноване в II-I тисячолітті до н.е., і в ньому одночасно могли проживати до 20 000 жителів.

Це здається неймовірним, але в підземному місті було так само комфортно жити, як і на поверхні. Тут все було влаштовано для тривалого проживання і ведення господарства. На двох верхніх поверхах міста розташовувалися церкви, школи, комори, винні льохи, кухні і житлові приміщення зі спальними кімнатами. Тут також тримали худобу. На третьому і четвертому поверхах знаходилися збройові склади, кімнати охорони, майстерні, різні виробничі приміщення. На восьмому, останньому з розкопаних поверхів, знаходився зал для загального збору і проведення зборів.


Всі входи в підземелля закривалися зсередини величезними кам’яними загородженнями круглої форми, які могли зрушити з місця тільки двоє сильних чоловіків. Сам пристрій міста більше нагадує лабіринт, а деякі тунелі закінчуються пастками або ведуть в тупик. Чужоземці, що потрапили сюди, швидше за все, не знайшли б виходу на поверхню – настільки складна схема підземних переходів і коридорів. Крім того, Дерінкую був пов’язаний з сусіднім підземним містом 8-кілометровим тунелем, який сьогодні виявився під завалами.

У підземному місті дуже майстерно були облаштовані сотні вентиляційних шахт, тому навіть сьогодні на нижніх поверхах міста дихається легко. Ці шахти також служили для зливу води, яка стікала на глибину до 85 метрів і досягала грунтових вод. До рівня цих вод були викопані колодязі, що служили джерелом питної води для жителів незвичайного міста. Температура повітря в Деринкую трималася на рівні + 13-15 градусів, не більше підвищуючись навіть в літню спеку.


Як припускають дослідники, місто в різні періоди історії використовували для проживання різні етнічні групи і народи. Наприклад, в IV столітті нашої ери воно було притулком християн, що ховалися від арабських завойовників. Але ніяких письмових джерел, де б згадувалося про будівництво цього загадкового підземелля, виявити не вдалося. Зате є безліч легенд, присвячених будівництві дивовижного міста, у багатьох народів, що населяли ці місця в різні історичні періоди. Тому з приводу того, хто ж перший побудував це підземелля, думки вчених розділилися. Частина дослідників вважає, що це були хетти, інші вважають, що першими жителями Дерінкую були ще давніші хатти, а треті схильні думати, що до його утворення причетні перси або мідійці.


Що ж змусило таку велику кількість людей відмовитися від життя на поверхні і оселитися в підземеллі? На це питання вчені поки не знайшли однозначної відповіді. Найбільш імовірною вважається версія про те, що місто було тимчасовим притулком. Його жителі мешкали на поверхні, а в разі приходу завойовників переховувалися в підземеллі, забираючи з собою худобу та цінне майно. Хоча ряд дослідників вважає, що люди тут жили постійно. Про це ж йдеться і в деяких народних легендах, згідно з якими в підземному місті люди переживали страшну зиму, яка прийшла в ці краї. У зв’язку з цим деякі фахівці пов’язують будівництво міста з часом останнього льодовикового періоду.

Незважаючи на те, що Деринкую є найбільш вивченим серед інших підземель комплексу, він викликає в істориків масу питань, замість того, щоб допомагати їм у відновленні картини минулого. Але розкопки цього дивовижного міста тривають, і, можливо, на нижніх поверхах вдасться виявити нові артефакти, які зможуть пролити світло на таємниці цього підземелля.

 

Схожі статті:
Читати далі