Залишити заявку
Головна » Статті » Цікаво дізнатися » «Ловці туману»: як отримують воду з повітря
  1. Головна
  2. Статті
  3. Цікаво дізнатися
  4. «Ловці туману»: як отримують воду з повітря

«Ловці туману»: як отримують воду з повітря

Мільйони людей на планеті відчувають щоденний брак чистої питної води. Найчастіше це відбувається в пустельних районах, де нестача опадів і відсутність поверхневих джерел водопостачання призводить до соціальних проблем. Старі свердловини пересихають або замулюються, а буріння нових вимагає дорогих робіт з геологорозвідки та облаштування. Купівля і доставка питної води з сусідніх районів, як правило, дуже дорога і не по кишені місцевим жителям. Люди змушені кидати свої будинки і переселятися в інші райони. Тому фахівці з різних країн шукають шляхи вирішення цієї проблеми доступним і безпечним способом.

«Ловці туману» – так назвали інженери своє дітище. Такий потрібний і, разом з тим, простий винахід заснований на принципі конденсації. Ідею цієї установки люди запозичили у природи. Вчені помітили, що хвоя сосен і секвой, що ростуть у високогірних посушливих районах, конденсує на своїй поверхні вологу з навколишнього повітря. Краплі повисають на хвоїнках, а потім стікають на землю, зволожуючи сухий грунт. За такою ж схемою працюють і «ловці туману». Тонка сітка збирає вологу, яка стікає в спеціальні резервуари, закріплені в підставці конструкції. При необхідності вода надходить по трубах вниз, де розташовані населені пункти.

Технологія отримання води з туману розроблялася ще в 70-80-х роках минулого століття. Але поширення набула тільки в останнє десятиліття. Сьогодні «ловці туману» розміщені в багатьох посушливих районах планети. Вони постачають людей водою в високогірних регіонах Анд, на заході Сахари і в Південній Африці. Одна з найбільших установок знаходиться в Марокко. Тут на висоті 1200 метрів «ловці туманів» збирають в день близько 6 000 літрів води. Цього вистачає для забезпечення 500 осіб, які проживають в навколишніх селах. Але як можливо добути з пустельного повітря стільки вологи? Справа в тому, що ці установки розташовані на шляху руху вологого океанічного повітря. Цей район Марокко знаходиться недалеко від узбережжя Атлантики. Повітряні маси, які формуються над океаном, насичені вологою і, потрапляючи на сушу, утворюють туман, краплі якого і вловлює рятівна установка. У пустелі Атакама в Чилі також багато подібних пристроїв. Це місце найсухіше на Землі, але і тут живуть люди. І всі вони потребують води для пиття, господарських потреб та поливу рослин. До столиці Перу – міста Ліму – воду доставляють з високогірних озер, тому що на цій території дощів майже не буває. Але жителі столичного передмістя, будинки яких не підключені до центральної системи водопостачання, зазнають великих труднощів через дуже дорогий привізної води. Встановлені недавно в цих районах «ловці туману» істотно поліпшили якість життя людей.

Технологію продовжують удосконалювати, інженери працюють над створенням моделей, більш стійких до вітрового навантаження. І поки «ловці туману» крапля за краплею збирають дорогоцінну вологу, життя людей в цих пустельних регіонах буде трішки легше.

Схожі статті:
Читати далі