Залишити заявку
Головна » Статті » Цікаво дізнатися » Чим можуть допомогти консульські установи України, якщо ви потрапили в біду за кордоном
 1. Головна
 2. Статті
 3. Цікаво дізнатися
 4. Чим можуть допомогти консульські установи України, якщо ви потрапили в біду за кордоном

Чим можуть допомогти консульські установи України, якщо ви потрапили в біду за кордоном

Одним з основних завдань консульських установ України є захист прав та інтересів України, її громадян та юридичних осіб, а також відновлення порушених прав.

Згідно з Консульським статутом України консул вживає заходів, щоб громадяни України дійсно користувалися тими правами, які належать їм за законами держави перебування i міжнародними договорами. Зокрема:

 • Консул може поінформувати про особливості законодавства країни перебування, надати консультативну допомогу з питань зносин з офіційними установами консульського округу.
 • Консул може надати громадянину України, у разі захворювання, адреси та номери телефонів місцевих лікарень та, за бажанням громадянина, повідомити про це його рідних.
 • У випадку арешту громадянина України, він має право звернутися до органів поліції з вимогою повідомити про свій арешт консула України, який вживає заходів, щоб відносно заарештованих громадян України у повному обсязі було дотримано положення законодавства держави перебування та щоб їх утримували в умовах, які відповідають вимогам гігієни та санітарії.

 • Якщо з громадянином України трапився прикрий випадок, йому необхідно терміново поінформувати консульську установу України в державі перебування.
 • На прохання громадянина консул може також зв’язатися з його родиною
 • У разі втрати паспортів консульські установи України у стислі терміни підтверджують особу громадянина для подальшого його документування посвідченням особи на повернення в Україну.

 • У разі смерті громадянина України за кордоном Посольство повідомляє про це рідних померлого та надає їм сприяння в оформленні всіх необхідних супровідних документів та виконанні необхідних формальностей, пов’язаних з транспортуванням труни з тілом чи урни з прахом в Україну. Також дипломатична установа України за кордоном може з’ясувати можливість відшкодування вартості ритуальних послуг родичам померлого громадянина України страховою компанією, що оформлювала страховий поліс, або особою, яка надавала запрошення до країни перебування. Наявність відповідно оформленого страхового полісу значно полегшує вирішення згаданого вище комплексу питань. У разі відсутності у родичів померлого коштів для сплати вартості ритуальних послуг, слід виходити з необхідності пошуку іншого можливого джерела фінансування (шляхом звернення до обласної державної адміністрації України, благодійних організацій, фондів та ін.). Слід також зазначити, що родичі або близькі померлого мають надіслати до ДКС МЗС України нотаріально засвідчену заяву найближчої за ступенем спорідненості особи, в якій має бути висловлене її волевиявлення щодо прийнятного способу та місця поховання небіжчика.
 • Консульська установа також уповноважена виконувати реєстрацію актів цивільного стану, оформлювати паспорти для виїзду за кордон та посвідчення на повернення в Україну, легалізовувати документи, оформлювати візи іноземцям для в’їзду в Україну тощо.

Консульські установи та посадові особи НЕ МОЖУТЬ надавати наступні послуги:

 • не виконують обов’язки адвокатів, юридичних консультантів, туристичних агентів, перекладачів тощо,
 • не надають матеріальну допомогу,
 • не видають гроші в борг, не сплачують готельні та інші рахунки, i,
 • у разі порушення законів країни перебування, консул не може звільнити Вас від відповідальності.
 • консул не вповноважений надавати послуги щодо Вашого працевлаштування, отримання дозволу на проживання чи іноземного громадянства.

Порядок звернення громадян України до консульських установ України за кордоном по допомогу

Кожний громадянин України, який перебуває за кордоном, може звернутися до консульської установи України по допомогу. Це можна зробити будь-яким зручним для вас способом, зокрема, зателефонувати, особисто прийти на прийом, звернутися факсом, поштою чи електронним зв’язком. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, контактний телефон (факс), громадянство та викладено, по можливості – детально, суть проблеми. Зазначене звернення повинно бути підписано заявником із зазначенням дати.

Рекомендації Департаменту консульської служби:

1. Під час підготовки до виїзду за кордон радимо вивчити наявні відомості щодо країни, в яку плануєте їхати, умови перебування в ній, її законодавство.

2. При виїзді за кордон бажано мати при собі також фотокопії сторінок внутрішнього паспорту, що у разі Вашого звернення до консула з приводу втрати закордонного паспорта значно прискорить оформлення необхідних документів для повернення в Україну.

3. Після прибуття до місця Вашого тимчасового (від 3 місяців) чи постійного проживання за кордоном зареєструйтесь в консульському відділі Посольства або в консульстві України в країні перебування. Це допоможе консулу:

 • зв’язатися з Вами у випадку, якщо Вас терміново будуть розшукувати члени Вашої сім’ї в Україні, передати Вам будь-яке повідомлення тощо;
 • надати Вам допомогу у разі виникнення надзвичайних подій в країні перебування (землетрус, пожежа тощо);
 • значно спростити процедуру оформлення Вам, у разі необхідності, документів на повернення в Україну.

4. Неухильно дотримуватися строків перебування за кордоном: виїхати з країни до закінчення терміну дії візи, а у разі неможливості, завчасно звернутися до компетентних органів країни перебування щодо продовження термінів її дії.

У разі затримання чи обмеження Вашої свободи у будь-якій формі вимагайте невідкладної зустрічі з консулом України, адже консульські установи України за кордоном допоможуть Вам вибрати належні правові шляхи вирішення проблем, що виникли під час перебування за кордоном.

Схожі статті:
Читати далі